Każdy ma swoją historię.

Nie oceniam, nie liczę, nie krytykuję, nie podważam, nie obgaduję.

Nie robię tego, ponieważ sama wiele razy doświadczyłam, kiedy ktoś robi to mnie. Nie jest to miłe uczucie, kiedy osoba, którą uważasz za przyjaciela widząc jak robisz głupoty, narażasz się, może popełniasz życiowe błędy, zamiast Cię ostrzec, obgaduje, liczy, ocenia i odtrąca.

Pamiętaj, że każdy ma swoją historię.

DSC_7902

Kiedy załamujesz ręce bo myślisz, że już nigdy nie spełnisz swoich marzeń, nie uda Ci się osiągnąć sukcesu zawodowego lub uważasz, że twoje życie osobiste to porażka. Widzisz innych ludzi i zaczynasz się porównywać. To naturalna rzecz. Naturalna bo oceniamy po pozorach. Zauważamy nowy fajny samochód, drogą bransoletkę, nowy laptop, fajny dom z ogródkiem, ciągle nowe, drogie ubrania, fajne torebki. Ale nie wiemy, że samochód jest wzięty w leasing i osoba pracuje na zapłatę raty dodatkowymi zleceniami w nocy, bransoletka to prezent od mamy, a laptop wzięty z telefonii na abonament. Dom może należy do teściów i twoja znajoma nie ma w nim prawa głosu nawet co do ustawienia mebli w pokoju swoich dzieci. Ubrania to pozostałość po jej pracy w korporacji- nosi je bo w tej chwili nie stać jej na kupno żadnych.

DSC_7891

DSC_7868

Nie oceniaj dopóki nie przejdziesz mili w czyichś butach.

DSC_7823

DSC_7797

Koleżanka jest szczęśliwą mamą, piękną kobietą, otoczona jest dużym gronem przyjaciół i znajomych, rodzice pomogli jej rozwinąć biznes a pieniądze zarobione przez kilka lat w korporacji ułatwiły start. Ale niewiele osób wie, że mimo iż próbuje być samodzielna i niezależna, nie ma zbyt wielkiego prawa głosu w swoim własnym małżeństwie. Wiele rzeczy musi zaakceptować dla dobra swoich dzieci i rodziny.

DSC_7738

Znajomi znajomych prowadzą znaną restaurację. Cieszy się ona wielkim powodzeniem, każdy weekend jest oblegany, o miejsce trudno. Ale stres, codzienne kłopoty z pracownikami, ich dyspozycyjnością, nasyłanymi ciągłymi kontrolami z urzędów, sanepid etc sprawiają, że nie mają czasu ani energii dla siebie i swojej rodziny, nie cieszy ich już prowadzony biznes. Wszystko ładnie wygląda z zewnątrz natomiast tak naprawdę najchętniej zajęliby się czymś mniej stresującym i rzucili to w cholerę.

DSC_7842

Właściciel dobrze prosperującego biura księgowego, udziela się na lokalnym rynku biznesowym. Ma syna z porażeniem mózgowym, który lubi autobusy. To ich wspólna pasja.

Piękna kobieta, nauczycielka uwielbiana przez dzieci i dorosłych uczniów. Pełna energii i pomysłów na życie i lekcje. Ludzie lubią być wokół niej, często podróżuje, niedawno stać było ją i jej chłopaka na kupno mieszkania na kredyt. Są już razem kilka lat, mieszkają razem i jest im dobrze. Tak się złożyło, że zaszła w ciążę, no to żeby rodziny były spokojne, ożenią się. Tak bardzo chciała aby jej mama wreszcie zaakceptowała jej wybór chłopaka, a teraz już męża. Niewielkie są na to szanse bo matka zawsze chciała dla niej kogoś idealnego.

To nasza 10-letnia rodzina. W tym roku Maja skończyła 5 latek, my mamy 10-tą rocznicę ślubu. Przeżyliśmy wiele, ale każde doświadczenie to lekcja, dzięki której doceniamy każdy dzień i każdą wspólną chwilę. Mimo tak dużego stażu małżeństwa nawet nie próbuję dawać rad bo jedyne co pewne w życiu to zmiana…

Zdjęcia wykonane przez niezastąpioną Anię Grochal.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi miło jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na blogu, polub nas na FACEBOOKU

 • Wielopokoleniowo 3

  Rodzina piękna, a zdjęcia cudowne 😉

 • Ludzie oceniają innych po pozorach i myślą, że inni mają życie jak z bajki. prawda jest jednak taka, że każdy z nas ma swoje zmartwienia i smutki, że coś za coś. Sama doświadczyłam tego na własnej skórze, dlatego cieszmy się z tego co mamy i narzekajmy, bo nic nie jest takie jak nam się wydaje.

 • Czy nie da się nie oceniać? Nie sądzę, bo pierwsze wrażenie zawsze rodzi się w głowie. Najważniejszym jest jednak, aby pozory nie zasłoniły nam rzeczywistości…

  • Sandra Nowicka-Nowak

   NIestety ale jeśli będziemy pamiętać o tym, że może to tylko stereotyp to będzie wszystkim w życiu lepiej?

 • Cóż, każdy ma jakieś swoje problemy i smuteczki. Kiedyś zazdrosna koleżanka, obgadywała do mnie inną, bo wydawało jej się, że ona ma taaaakie szczęśliwe małżeństwo. A ja tam wiem jedno – nie ma domu bez złomu. I tej dziewczyny tak właśnie było, na pozór idealne małżeństwo, kochające się, z dziubków jedzące a w czterech ścianach działo się nieźle… Na szczęście udało jej się z piekła uwolnić. A tej obgadującej chyba było głupio…

  • Sandra Nowicka-Nowak

   dokładnie tak! Czasem te najbardziej idealne rodziny mają baaardzo burzliwą historię!

 • Niestety zawsze tak jest, że znajdzie się ktoś w otoczeniu, kto ma „lepiej” i wtedy mu zazdrościmy. Ale nigdy nie możemy wiedzieć wszystkiego, nie myślimy o tym, że może ma jakieś problemy, choroby… Nie powinno się tak robić, ale sama czasami doświadczam tego, gdy teraz szukam pracy i widzę, że inna osoba znalazła ją szybciej, zarabia, wynajmuje mieszkanie, a mnie wciąż na to nie stać…

 • Niestety bardzo łatwo oceniać i to na pierwszy rzut oka. Ciężko jest też się pozbyć takiego nawyku, tym bardziej gdy sami jesteśmy stale oceniani.

  • Sandra Nowicka-Nowak

   Tak bo tak szybciej i łatwiej. NIestety.

 • Sandra Nowicka-Nowak

  Niestety. Szybko, łatwo, przewidywalnie.

 • Zdjęcia przeurocze, a piękno naszego życia polega na tym, że jego historie są różne, dlatego cenne. Staram się nie oceniać czyjegoś życia, bo robiłabym to przez pryzmat siebie, a to byłoby mocno niesprawiedliwe i błędne. Wszystkiego dobrego dla Was 🙂

 • Doceniam to, co mam – mieszkanie, stabilizacje, rodzinę i zdrowie, ale codzienność i małe kłopoty zaciera mi obraz mojego szczęścia. Pomiędzy tym co mamy, a tym co byśmy chcieli mieć, jest nasze marzenie i obrazek czyjegoś szczęścia. Do marzenia warto dążyć, ale do tego, by osiągnąć to, co inni – na to nie ma sensu tracić energii.
  Staram się każdego dnia zatrzymać na chwilę, by uwiadomić sobie, że ma sto razy więcej powodów do radości niż do smutku. Popatrzeć na bliskich i dojrzeć w nich to, co sama czyje w sercu.
  Dobry tekst. Pozdrawiam.

 • moi-mili.pl

  życie jest zmienne, to przede wszystkim. i banalna prawda, że toczy się kołem. nie oceniaj, bo… też możesz być oceniony. mądry tekst, skłania, żeby jednak na chwilę się zatrzymać i może trochę zastanowić?
  pozdrawiam serdecznie!

 • Potwierdzam ze życie jest bardzo zmienne i nawet jeśli jesteśmy czegos pewni to i tak może się zmienić. Los jest nieprzewidywalny. Zdjęcia piękne.

 • Guesswhatpl

  Piękna rodzina i super sesja zdjęciowa 🙂 To prawda, życie bywa zmienne i nieprzewidywalne, a my „szaraczki” niewielki mamy wpływ na to, jak potoczą się nasze losy. Dlatego lepiej nie oceniać pochopnie 🙂 Pozdrawiam

  • Oj aż tak fatalistycznie to nie można podchodzić do życia bo jednak jakiś tam wpływ na nasze życie mamy!

 • Świetnie zrobione zdjęcia.

 • Cudowne zdjęcia.
  Kiedyś wydawało mi się zę wszyscy wokół maja „lepiej”. Dzisiaj już wiem, że nie tędy droga…

 • Nie należy oceniać innych, bo nigdy nie wiemy, jak tak na prawdę wygląda ich życie. Niestety, prawie zawsze o tym zapominamy. Często ranimy swoimi wyimaginowanymi przekonaniami osoby, które i tak już mają pod górkę.

 • Nigdy nic nie jest tak oczywiste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka 🙁

 • Sukcesy są chętniej pokazywane niż porażki. Choć idzie nowy trend – ludzie stopniowo zaczynają się przyznawać do swoich słabości uznsjąc, że to naturalne. Pozory mylą, nie wiemy jakie jest prawdziwe życie tych, u których myślimy, że się układa. Więc nie warto im ślepo zazdrościć ale nawet jak wyjdzie, że coś u nich jest nie tak – nie cieszmy się z ich problemów i nie dowartościowujmy, że jednak nie mamy tak źle. Życzmy im szczęścia aby jak najszybciej je rozwiązali. Pozdrawiam

  • mam wrażenie że jesteś taki trend teraz na wszystkomogę, wszystkomisięnależy, mam dość swojej etatowej pracy jestem dużo więcej wart to se założę właśną firmę! Niestety statystyka jest nieubłagana i nie ma mocy żeby wszystkim mogło się udać! Dobrze że pojawiają sie też takie słowa że mi się udało dopiero za trzecim razem, że praca na swoim to ciągła uprawa a nie jedno udane polowanie! To trochę pozwala nam nabrać dystansu i rozsądku.

 • Pingback: 5 rzeczy za które jestem wdzięczna na 35 urodziny. | MajciaKombinuje.pl - parentingowy blog biznesmamy()

 • Ja Zwykła Matkaa

  Staram się nie oceniać innych ludzi, bo nie wiem co przeżyli, doświadczyli. Ja po pewnych rzeczach jestem bardziej pokorna I tego życzę innym. Tak serio to zdrowie, zdrowie -jest najważniejsze 🙂 reszta jest przereklamowana.