Kukurydza mielona – żywienie i zastosowanie
Hodowla zwierząt to duże wyzwanie, które wymaga zaangażowania. Jednym z najistotniejszych czynników w hodowli zwierząt jest dostarczanie im pokarmu wysokiej jakości, który spełni ich wszystkie wymagania żywieniowe. Jest to bardzo istotne, ponieważ zapewnia zwierzętom odpowiedni rozwój oraz zdrowie.
Żywienie kukurydzą mieloną
Zmielona forma kukurydzy to jedna z kilku form, w jakiej występuje ten pokarm. Ze względu na swoje wartości odżywcze nadaje się do karmienia wszystkich zwierząt w gospodarstwie rolnym. Bydło lepiej ją przyswaja i trawi, z kolei kury zyskują z niej dużo większą wartość energetyczną, niż z suchego ziarna kukurydzy, co dla tak szybko rozwijających się zwierząt, jak kurt jest kluczowym aspektem. W dodatku dzięki właściwościom tego pożywienia żółtka jaj charakteryzują się bardziej intensywnym kolorem i lepszym smakiem. Trzodę chlewną również można karmić kukurydzą mieloną, bez obaw, że nie dostarczy ona wartościowych i potrzebnych składników odżywczych.
Ogólne zalety kukurydzy mielonej
Kukurydza mielona ze względu na swoje liczne plusy jest chętnie stosowaną karmą wśród farmerów, do jej zalet można zaliczyć m.in.:
- Bardzo dużą wartość odżywczą. Kukurydza jako zboże ma największą wartość odżywczą i dostarcza najwięcej energii, a proces mielenia jeszcze te wartości podnosi.
- Dzięki zmielonej formie jest dużo lepiej przyswajalna i bardziej strawna dla zwierząt.
- Ma duże wartości odżywcze. Zawiera przydatne witaminy, aminokwasy oraz minerały, które zaspakajają potrzeby żywieniowe oraz zapewniają im prawidłowy rozwój i funkcjonowanie.
- Jest karmą stosunkowo tanią i łatwą w przygotowaniu.
- Karma z dobrymi opiniami, sprawdzona i używana od lat przez hodowców.
- Jako pokarm cechuje się uniwersalnością, dlatego nadaje się do karmienia wszystkich zwierząt hodowlanych.
- Zapewnia odpowiedni rozwój zwierząt, dzięki czemu dają one lepsze produkty końcowe.
Kukurydza mielona w Polsce
Kukurydza cieszy się dużą popularnością jako karma w wielu zakątkach świata, gdzie jest uprawiana i Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Dotyczy to zarówno jej zmielonej formy, jak i każdej innej, którą stosuje się do karmienia zwierząt. W Polsce kukurydza oraz pszenica, to dwa najpopularniejsze zboża służące do karmienia zwierząt hodowlanych. Przewagą kukurydzy jest najwyższa wartość dostarczanej energii oraz łatwość trawienia. Dodatkowo można ją podawać w różnych formach – zmielonej, gniecionej, suchej, w całości lub jako kiszonkę z kukurydzy. To sprawia, że można ją bardzo dobrze dopasować pod konkretne potrzeby żywieniowe zwierząt hodowlanych, co jest niezwykle istotnym elementem. Uprawa kukurydzy w Polsce sprawia, że jest to również popularny pokarm dla zwierząt.
Wszystkim hodowcom zależy, aby produkty wytwarzane przez ich zwierzęta były wysokiej jakości. Jednak, aby tak się stało, najpierw trzeba zapewnić im odpowiednie warunki szczególnie żywieniowe, a dopiero potem cieszyć się produktami wysokiej jakości.
Najnowsze komentarze