List motywacyjny – jak należy go napisać?
Konieczność napisania listu motywacyjnego dla wielu wydaje się być niezwykle stresująca. Ponieważ coraz rzadziej oczekuje się go od kandydatów, wiele osób nie ma pojęcia, jak napisać go poprawnie oraz jakie elementy powinien zawierać. Forma listu motywacyjnego jest jednak bardzo przejrzysta i nietrudna do opanowania. O czym należy pamiętać przy pisaniu listu motywacyjnego?
Jak napisać list motywacyjny?
Na samym początku powinniśmy zawrzeć najważniejsze informacje o kandydacie oraz miejsce i datę napisania listu. Po zastosowaniu zwrotu grzecznościowego, należy przejść do właściwej części listu.
We wstępie warto jest zawrzeć informację do kogo kierujemy list oraz jak dowiedzieliśmy się o ofercie pracy. W rozwinięciu ważną rolę odgrywa informacja o tym, dlaczego jesteśmy zainteresowani daną ofertą pracy i jak wpisuje się ona w naszą ścieżkę zawodową oraz aspiracje. Następna część dotyczy przekonania osoby czytającej, dlaczego jesteśmy odpowiednią osobą na wybrane stanowisko. Warto wymienić tutaj nasze kwalifikacje, umiejętności miękkie oraz poziom doświadczenia. Odbywa się to w podobny sposób, jak odpowiedź na analogiczne pytania podczas rozmowy o pracę. Zakończenie powinno zawierać wyrażenie nadziei na podjęcie współpracy oraz zwrot grzecznościowy, np. „Z poważaniem” i podpis kandydata.
Jakie listy motywacyjne odstraszają pracodawców?
Podczas pisaniu listu motywacyjnego najczęściej staramy się, by prezentował się on jak najlepiej. Aby to osiągnąć, powinniśmy pamiętać szczególnie o poprawności, analizując jego format oraz treść. Wielu kandydatów popełnia błędy podczas pisania listów motywacyjnych, odbierając sobie szansę na poważny odbiór w oczach pracodawcy.
Bardzo często niepewni siebie kandydaci tworzą listy motywacyjne posługując się gotowymi wzorami i fragmentami zdań. Tego typu dokumenty mogą być skonstruowane poprawnie, jednak sposób ich przygotowania nie umknie osobom odpowiedzialnym za rekrutację. W ich oczach może wskazywać na lenistwo, brak samodzielności, niepewność lub brak wiedzy. Pamiętaj zatem, by przedstawić swoje kwalifikacje własnymi słowami.
Najnowsze komentarze